Bank Handlowy w Warszawie SA (BHW) – bank komercyjny z siedzibą w Warszawie, działający aktualnie pod marką Citi Handlowy (poprzednio: CitiBank Handlowy, Bank Handlowy w Warszawie, Handlobank). Jest 10. największym bankiem w Polsce pod względem wartości aktywów, a 18. pod względem liczby placówek
Został założony w 1870 przez grupę osób wywodzących się z burżuazji finansowej, ziemiaństwa i inteligencji. Inicjatorem był finansista Leopold Kronenberg (1812-1878). Jest jednym z najstarszych banków w Polsce i w Europie. Pierwszym prezesem banku był Józef Zamoyski. Już w 1872 bank posiadał filie i oddziały w Petersburgu, Moskwie, Berlinie, Gdańsku (Commerzbank in Warschau), Szczecinie i Łodzi oraz przedstawicielstwa we Włocławku, Płocku, Grójcu, Guzowie, Lublinie i Rawie Mazowieckiej. W następnych latach oddziały otwierano w kolejnych miastach, tym w Łodzi i Sosnowcu (1895), Częstochowie (1897), Lublinie (1898) i Kaliszu (1898). W pierwszych latach XX wieku Bank Handlowy był największym prywatnym bankiem na ziemiach polskich i jednym z niewielu prowadzących obsługę finansową handlu z Rosją i Europą Zachodnią. W okresie tym obroty banku wahały się na poziomie 2 mld rubli co było sumą większą od ówczesnego budżetu Imperium Rosyjskiego. Bank wniósł znaczący wkład w budowę sieci kolejowej i ważnych zakładów przemysłowych na terenie Królestwa Polskiego. Bank nie przerwał swojej działalności w okresie obu wojen światowych jedynie ograniczając działalność. W czasie II wojny światowej oddziały banku na terenach włączonych do Rzeszy zostały zlikwidowane, zaś te na terenie Generalnego Gubernatorstwa działały pod ścisłą kontrolą władz okupacyjnych. Reaktywowany w 1945, bank początkowo obsługiwał prywatne przedsiębiorstwa przemysłowe i handlowe oraz niektóre spółdzielnie. Jako jeden z trzech banków uniknął po wojnie formalnej nacjonalizacji. Poddany został jednak kontroli rządowego komisarza a państwo przejęło znaczącą ilość akcji. W okresie istnienia Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej był jednym z dwóch banków (obok Pekao S.A.), działających w formie spółki akcyjnej.
Citi Handlowy odnotował zysk netto w wysokości 1,76 mld zł w 2024 r., co oznacza spadek o 22% rok do roku z powodu odpisów w segmencie bankowości detalicznej. Pomimo tego, bank utrzymał wysoką rentowność z ROE na poziomie 21,1%.
W 2024 r. Citi Handlowy zatwierdził również strategię na lata 2025-2027, której celem jest osiągnięcie ROE powyżej 15% i wzrost aktywów klientów w segmencie bankowości instytucjonalnej o 7% rocznie.
W 2025 roku bank kontynuuje realizację tej strategii, koncentrując się na wspieraniu klientów w zrównoważonych modelach biznesowych i rozszerzaniu usług poprzez globalną sieć Citi.
Citi Handlowy powstał w marcu 2001 roku z połączenia Banku Handlowego w Warszawie S.A. i Citibank (Poland) S.A., stając się jedną z najsilniejszych instytucji finansowych w Polsce. Jest częścią grupy Citi, globalnej instytucji finansowej działającej w ponad 160 krajach. Citi oferuje szeroki zakres usług finansowych, w tym bankowość detaliczną, korporacyjną i inwestycyjną, oraz zarządzanie majątkiem. Bank zapewnia dostęp do nowoczesnych produktów, technologii i globalnej sieci. W swojej ofercie posiada również usługi rynku kapitałowego i leasingu. Citi Handlowy otrzymał wiele prestiżowych wyróżnień, potwierdzających jego renomę na rynku finansowym.
Bank jest instytucją finansową o wysokim poczuciu odpowiedzialności społecznej. Misję nowoczesnej filantropii realizujemy za pośrednictwem założonej przez nas Fundacji Citi Handlowy im. Leopolda Kronenberga, która wspiera prace na rzecz dobra publicznego w zakresie edukacji finansowej, promocji przedsiębiorczości, ochrony dziedzictwa kulturowego i rozwoju lokalnego. Edukacja finansowa jest priorytetowym obszarem działalności Fundacji. W 2013 roku w partnerstwie z instytucjami publicznymi prowadziła 9 programów, w tym "Moje Finanse", największy w Europie program edukacji finansowej pod względem zasięgu. Fundacja Citi Handlowy jest również koordynatorem jednego z największych i najlepiej ocenianych programów wolontariatu pracowniczego w Polsce - Programu Wolontariatu Pracowniczego Citi Handlowy. W latach 2006-2013 w prace na rzecz innych wolontariusze Banku i spółek Citi działających w Polsce zaangażowali się prawie 14 tysięcy razy, zrealizowali ponad 1200 projektów i przepracowali ponad 90 tysięcy godzin.
Numer na infolinię w Citi Handlowy
Jeżeli przydarzy nam się nieszczęśliwa sytuacja lub zapomnimy pewnych informacji związanych z naszym rachunkiem, warto zadzwonić na infolinię. Po zgłoszeniu się konsultanta należy potwierdzić swoją tożsamość, a następnie zwięźle przedstawić problem. Warto też w sposób wyważony przedstawić swoje oczekiwania względem pracownika banku (np. odblokowanie zablokowanej bankowości internetowej). Pamiętajmy jednak, by opanować nerwy – poprośmy o podjęcie działań w sposób stonowany, gdyż roszczeniowa i agresywna postawa nie sprzyja współpracy.
Numer infolinii Citi Banku dla zainteresowanych ofertą banku 19009 lub dla Klientów banku (+48 22) 362 2484 lub (+48 22) 692 2484 godziny pracy: 24/7
Pełna nazwa: Bank Handlowy w Warszawie SA
Siedziba: Warszawa, ul.Senatorska 16
SWIFT: CITIPLPXXXX
Strona: www.citihandlowy.pl
Infolinia: (22) 657-72-00, 692-50-23
Kod pocztowy: 00-923
Facebook: facebook.com/Citihandlowy
X.com: x.com
Spotykam się zawsze z bardzo życzliwą obsługą w City Golden w Poznaniu; wielki plus za wyrozumiałość i pomoc.
Bank który się martwi o moje pieniądze bardziej niż ja sam. Do tego stopnia ze chroni je przede mna samym. Wyraźnie zapominają ze pensje maja z naszych pieniędzy.