obanku.pl

Gdzie pożyczyć pieniądze bez zdolności kredytowej

Data publikacji: 04.02.2025 15:39
Gdzie pożyczyć pieniądze bez zdolności kredytowej

Osoby bez zdolności kredytowej mogą mieć trudności z uzyskaniem pożyczki w tradycyjnych bankach, ale istnieją inne możliwości. Warto jednak być ostrożnym, ponieważ wiele takich ofert wiąże się z wysokimi kosztami i ryzykiem finansowym. 

Chwilówki bez względu na historię kredytową

Niektóre firmy pozabankowe oferują pożyczki dla osób z negatywną historią kredytowej, nawet,  już posiadających komornika . Trzeba pamiętać, że są to oferty specjalne, przewidujące większe oprocentowanie lub inne dodatkowe koszty, n.p. ubezpieczenie pożyczki, za które płaci pożyczkobiorca. Także, kwota takiej pożyczki nie będzie wielkiej, a czas spłaty – dłuższym, najprawdopodobniej, nie więcej niż 5000zł na 60 dni. Ale zdarzają się wyjątki, promocje i zniżki, dlatego warto korzystać z porównywarek i śledzić rankingi ofert.

Pożyczki społecznościowe

Pożyczki społecznościowe, znane również jako social lending, to forma finansowania, w której osoby prywatne pożyczają pieniądze od innych osób za pośrednictwem specjalnych platform internetowych. Pożyczkobiorcy mogą otrzymać środki bez konieczności korzystania z usług tradycyjnych instytucji finansowych, takich jak banki, a inwestorzy mają szansę na uzyskanie wyższego oprocentowania swoich środków w porównaniu do lokat bankowych. Tego typu pożyczki charakteryzują się elastycznymi warunkami.

Oto kilka popularnych platform pożyczek społecznościowych działających w Polsce i na świecie. Każda z nich ma swoje unikalne cechy i zasady, które warto poznać przed decyzją o skorzystaniu z ich usług:

  • Mintos
  • Fellow Finance
  • Lendico
  • Zopa

Pożyczki pod zastaw

Pożyczki pod zastaw to forma finansowania, w której pożyczkobiorca przekazuje instytucji pożyczkowej lub prywatnemu inwestorowi określone aktywa, jako zabezpieczenie spłaty zobowiązania. Może to być nieruchomość, samochód, biżuteria, wprawie, cokolwiek da się zostawić w zależności od kwoty pożyczki i chęci kredytora. W razie niewywiązania się z warunków umowy zastawione mienie zostaje przejęte przez pożyczkodawcę.

Proces uzyskania pożyczki pod zastaw wymaga wyceny przedmiotu, który ma stanowić zabezpieczenie. Wartość zastawu determinuje maksymalną kwotę pożyczki – zwykle jest to od 50% do 80% wartości rynkowej danego aktywa. W przypadku pożyczek pod zastaw nieruchomości umowa musi zostać sporządzona notarialnie, a informacje o zastawie mogą być wpisane do księgi wieczystej. Takie pożyczki mają często niższe oprocentowanie niż niezabezpieczone pożyczki konsumenckie, ale ich całkowity koszt może obejmować dodatkowe opłaty, np. za wycenę lub formalności prawne.

Choć pożyczki pod zastaw są łatwiejsze do uzyskania niż tradycyjne kredyty bankowe, istnieję poważne  ryzyko utraty zastawionego mienia w przypadku problemów ze spłatą. Dlatego przed zaciągnięciem takiego zobowiązania warto dokładnie przeanalizować swoją sytuację finansową oraz warunki umowy. Kluczowe jest również korzystanie z usług sprawdzonych firm lub instytucji posiadających odpowiednie licencje, aby uniknąć potencjalnych problemów prawnych lub oszustw.

Kredyt konsolidacyjny

Kredyt konsolidacyjny to rodzaj finansowania, który pozwala połączyć kilka istniejących zobowiązań w jedno. Dzięki temu pożyczkobiorca może spłacać tylko jedną ratę i będzie ona mniejsza niż wszystkie te razem wzięte. Konsolidacja może obejmować różne rodzaje długów, takie jak kredyty gotówkowe, hipoteczne, karty kredytowe czy limity debetowe. Główną zaletą jest możliwość uzyskania niższej raty miesięcznej, co wynika z wydłużenia okresu spłaty lub korzystniejszego oprocentowania. 

Bank lub instytucja finansowa spłaca istniejące długi i ustanawia nowy harmonogram spłat. W zależności od rodzaju konsolidacji, kredyt może być zabezpieczony (np. na hipotece nieruchomości) lub niezabezpieczony. Jeżeli kredytodawca na to pozwoli, spłacisz ze środków kredytu konsolidacyjnego przeterminowane zobowiązania i będziesz miał własną histerię kredytową znaczne poprawioną.

Chociaż kredyt konsolidacyjny może znacznie pomóc w ulepszeniu sytuacji finansowej, należy dokładnie przeanalizować jego całkowity koszt. Dłuższy okres spłaty może prowadzić do wyższych łącznych kosztów, mimo niższej raty. Ważne jest również upewnienie się, że oferta pochodzi od zaufanej instytucji i nie zawiera ukrytych opłat. Przed podjęciem decyzji warto porównać różne oferty i skonsultować się z doradcą finansowym, aby znaleźć rozwiązanie najlepiej dopasowane do swojej sytuacji.

Jak powrócić zdolność kredytową

Odbudowanie zdolności kredytowej może zająć trochę czasu, ale jest to możliwe dzięki konsekwentnym działaniom i zarządzaniu finansami. Oczywiście, sprawa ta nie będzie możliwa bez wystarczających środków, przede wszystkim trzeba zadbać o dodatkowej pracy czy innych źródłach dochodów i o zmniejszeniu wydatków.

Żeby poprawić własną zdolność kredytową formalnie, czyli ulepszyć to, jak ona wygląda z punktu widzenia potencjalnego kredytodawcy, korzystającego z informacji o Tobie, zgromadzonej w BIK czy innych bazach czy rejestrach dłużników, można wykonać kilku prostych ruchów, a mianowicie: 

  • Sprawdź swoją historię kredytową w BIK i oceń, jakie masz zaległości i rozpocznij spłatę od tych najmniejszych, żeby zmniejszyć totalną liczbę zobowiązań
  • Weź kilku najmniejszych pożyczek i spłać ich w terminie
  • Nie składaj wielu wniosków o pożyczkach, badaj oferty i oceniaj własne możliwości

Komentarze

Nie ma żadnych komentarzy. Napisz pierwszy komentarz do artykułu.

Dodaj komentarz

Imię:

Zakupy na raty dla zadłużonych

Data publikacji: 04.02.2025 15:45

Sprawdź swój BIK

Data publikacji: 04.02.2025 15:32

Jak dostać pieniądze za darmo

Data publikacji: 04.02.2025 15:24

wróć na górę