Sposoby na kredyt dla młodych
Niestety, banki lubią potwierdzone liczby i nie przejmują się potrzebami i perspektywami. Nie posiadając stałej oficjalnej pracy na pełnym etacie przez dość długi okres nie ma szansy liczyć na poważny kredyt bankowy, hipoteczny jak najbardziej.
Mimo to, istnieją dwie możliwości otrzymania niezbędnych środków jeszcze za czasów młodości:
Kredyt studencki
O kredyt studencki może się ubiegać student mający mniej niż 30 lat lub doktorant do 35-u, a również osoba dopiero zbierająca się na studia, w tym ostatnim przypadku kredyt zostanie wypłacony po uzyskaniu odpowiednego statusu.
Oprócz statusu studenckiego wymagane jest, żeby dochód na osobę w rodzinie w momencie złożenia wniosku o kredyt nie przekraczał 3000zł. Składać wniosek można w dowolnej chwili, środki będą wypłacane co miesiąc do ukończenia studiów.
Student może osobiście wybrać rozmiar wypłacanej kwoty od 400 do 1 000zł oraz zmienić tą kwotę w każdym momencie.
Warunki spłaty są bardzo korzystne, a mianowicie:
- spłata rozpocznie się dopiero po dwóch latach od ukończenia studiów;
- okres spłaty stanowi dwa razy więcej niż okres pobierania kredytu;
- odsetki ustalone są w kwocie połowę stopy redyskontowej NBP, jest to stosunkowo niewielu;
- w przypadku trafienia w 10% najlepszych absolwentów następuje obligatoryjne umorzenie do 50% sumy kredytu;
- jeżeli powstaną poważne trudności ze spłatą, będzie można postarać się o całkowitym umorzeniu kredytu;
Na razie wniosek o kredyt studencki można składać w bankach:
- PKO Bank Polski S.A.
- Bank PEKAO S.A.
- Bank Polskiej Spółdzielczości S.A.
Kredyt hipoteczny ze wsparciem od państwa
Od 1 lipca 2023 działa państwowy program Pierwsze mieszkanie będący nowym wariantem realizowanego w latach 2014-2018 programy Mieszkania dla Młodych. Również, młodzi małżeństwa mogą skorzystać z programu Rodzinnych kredytów mieszkaniowych (były Mieszkanie bez wkładu własnego. Od razy trzeba powiedzieć, że obydwa te programy dopiero ułatwią i zabezpieczają sprawę kredytu hipotecznego, ale w żaden sposób nie likwidują niezbędności wypłacania rat kredytu przez długie łata.
W przypadku Pierwszego mieszkania państwo będzie dopłacało do miesięcznych rat kredytu, w najlepszych warunkach może to być nawet polowa kwoty wymaganej przez bank. Nabyć można mieszkanie lub dom jednorodzinny na rynku pierwotnym lub wtórnym o wartości do 500 tys. zł dla singla i do 600 tys.zł – dla rodziny dowolnej konfiguracji.
Przykładowa kalkulacja opublikowana na www.gov.pl daje takie liczby:
- kwota kredytu - 550 tys. zł
- okres spłaty – 30 lat
- oprocentowanie – 8.46%
- pierwsza rata bez dopłaty – 5 405zł
- pierwsza rata po dopłacie – 2 832zł
- rata stała po 10 latach ( będzie dopłacano tylko pierwsze 10 lat) – 3173zł
Mieszkanie bez wkładu własnego oznacza że państwo gwarantuje bankowi zwrot części środków w ten sposób, że bank może zrezygnować z wymagania od kredytobiorcy wkładu własnego i udzielić kredytu na 100% wartości nieruchomości. W dodatku uczestnicy programu mogą liczyć na tzw. spłatę rodzinną czyli pewną kwotę, która będzie wypłacone bankowi przez państwa na rachunek spłaty kredytu w przypadku kiedy w rodzinie kredytobiorców urodzi się dziecko.